پرش به محتوا
جستجو
Close this search box.
Home » مجله یوتاب گشت » ونیز در قلب خوزستان!

ونیز در قلب خوزستان!

آشنایی با روستای صراخیه

تنوع بافت روستایی در ایران بسیار است؛ از روستاهای پلکانی چون روستای ابیانیه گرفته تا روستاهای صخره‌ای و جنگلی و کویری. اما روستایی که در آن خانه‌ها بر روی آب ساخته‌شده باشند، منحصربه‌فرد است و تنها یک نمونه از آن در ایران وجود دارد؛ روستای زیبای صراخیه در استان خوزستان. این روستا در جنوب شهرستان شایگان و در میان آب‌های بین‌المللی شادگان واقع‌شده است. تالاب شادگان ۴۰۰ هزار هکتار وسعت دارد و بزرگ‌ترین تالاب ایران شناخته می‌شود. تالاب شادگان که در زبان محلی به آن هورالدورق یا هورالفلاحیه گفته می‌شود، از مهمترین منابع طبیعی ایران بوده و در فهرست یونسکو به ثبت رسیده است.

در روستای صراخیه زندگی در میان آب جریان دارد و با استفاده از قایق‌هایی به نام بلم می‌توانید مسافت بین خانه‌ها را طی کنید و از تماشای مناظر لذت ببرید. در اینجا خانه‌ها با مصالح بومی و در دسترس ساخته‌شده‌اند مانند خشت، آجر، بلوک سیمانی و گل و برای مشخص کردن حریم خانه‌ها از نی یا برگ نخل برای پوشش فضای اطراف خانه استفاده شده است.

ونیز ایران را بهتر بشناسیم

آب و هوای روستای صراخیه

روستای صراخیه در شهرستان شادگان و نزدیک به اهواز و آبادان در استان خوزستان قرار گرفته و همچون دیگر شهرهای جنوبی ایران از اواسط مهرماه تا اواسط اسفندماه، مطبوع‌ترین آب و هوای خود را تجربه می‌کند. درواقع این روستا ۱۱۰ کیلومتر از اهواز و ۶۳ کیلومتراز خرمشهر فاصله دارد. مردم این منطقه علاوه بر اجاره قایق به گردشگران از صنایع دستی ساخته‌شده از برگ درختان نخل نیز کسب درآمد می‌کنند. همچنین تعدادی خانه که با نخل خرما ساخته‌شده و کپر نام دارد در وسط تالاب و در نزدیکی روستا قرار گرفته به مسافران اجاره داده می‌شود.

امکانات در روستای صراخیه

صراخیه باوجود اینکه مساحت زیادی ندارد اما امکانات نسبتاً خوبی را در اختیار گردشگران می‌گذارد. در این روستا یک مرکز تفریحی گردشگری در غرب روستا ساخته‌شده و آماده استقبال از مهمانان روستا است. در نزدیکی مرکز تفریحی گردشگری تالاب شادگان، یک پارکینگ ساخته‌شده تا نگرانی بابت پارک خودرو نداشته باشید. سایر امکانات روستای صراخیه شامل مسجد، بازارچه، سرویس بهداشتی، محل استراحت مخصوص گردشگران که از نی و برگ درخت نخل ساخته‌شده و به آن مضیف می‌گویند، تعداد زیادی آلاچیق یا کپر و رستوران‌های محلی است.

تفریحات در روستای صراخیه

سفر به صراخیه بدون قایق‌سواری، ماهیگیری، تماشای مناظر اطراف و نوش‌جان‌کردن غذای محلی کامل نمی‌شود.

پرنده‌نگری در صراخیه

در کنار پرندگان مهاجری که در فصل‌های مختلف به سمت تالاب شادگان پرواز می‌کنند، نوعی پرنده به نام اردک کرکری در این تالاب زندگی می‌کند. این تالاب تنها زیستگاه و محل زادوولد این نوع پرنده است. فلامینگو، حواصیل، لک‌لک، غاز وحشی و اردک تالاب شادگان را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کرده‌اند.

ونیز ایران را بهتر بشناسیم

دیدنی‌های روستای صراخیه

سفر به روستای صراخیه تنها به تفریحاتی چون قایق‌سواری و ماهیگیری محدود نمی‌شود. اهالی روستا صید روزانه و انواع صنایع دستی تولیدی خود در بازارچه‌ای محلی و کوچک به فروش می‌رسانند که گشتن در آن می‌تواند تجربه جالبی برای گردشگران باشد. در کنار خرید لذتبخش سری هم به موزه حیات‌وحش بزنید و در مورد پرندگان مهاجر و زمان مهاجرت آن‌ها اطلاعاتی کسب کنید.

در این روستا مسجدی بدون گنبد و گلدسته وجود دارد که با مصالح بومی ساخته‌شده و دورتادور آن را با نی پوشش داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *